Laivų statyba yra svarbi strateginė pramonės šaka daugelyje ES šalių. Laivų statyklos labai prisideda prie regioninės pramonės infrastruktūros ir nacionalinio saugumo interesų (pvz. karinės laivų statybos). Laivų statybos sektorius yra vienas svarbiausių ir sudėtingiausių pasaulio ekonomikoje, ypač jūrų transporto srityje.
Laivų statybos pramonė yra pasaulinė sudėtingų laivų, tokių kaip kruiziniai laivai, keltai, megajachtos ir žemsiurbės, statybos lyderė. Ji taip pat užima tvirtą poziciją povandeninių laivų ir kitų karinių jūrų pajėgų laivų statyboje.
Laivų statybos užima lyderiaujančias pozicijas, gaminant platų gaminių asortimentą – nuo varomųjų sistemų, didelių dyzelinių variklių, aplinkosaugos ir saugos sistemų iki krovinių tvarkymo ir elektronikos.
Laivų transportas yra pagrindinė transporto infrastruktūros dalis tiek vidaus, tiek jūrų vandenyse ir yra būtina pasaulinėje prekyboje, nes būtent jūra keliauja kuras, gamtos ištekliai, chemikalai, žemės ūkio produktai ir plataus vartojimo prekės iš įvairių šalių gamintojų.
COVID-19 poveikis visam jūrų technologijų sektoriui buvo jaučiamas daugiausiai 2021/2022 m., nes naujų užsakymų trūkumas labai paveikė įvairias pramonės ir gamybos šakas. Aprimus pandeminei situacijai, 2022 m. vasario mėn. prasidėjęs karas Ukrainoje dar labiau pakeitė bendrą pasaulinės prekybos situaciją, tuo pačiu ir laivų statybos pramonę, todėl manoma, kad ikipandeminis lygis nebus pasiektas tol, kol vyks karas. Laivų statybos pramonės gamyba sumažėjo dėl sveikatos ir saugos problemų, o kai kuriais atvejais buvo visiškai sustabdyta keliems mėnesiams. Viruso poveikis Europos visuomenei ir pasaulio ekonomikai yra precedento neturintis atvejis. Kai kurios bendrovės paskelbė apie laikiną uždarymą dėl mažėjančios paklausos, kuri, palyginti su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu, sumažėjo net 80 proc. Nacionalinės vyriausybės, ES institucijos, profesinės sąjungos ir socialiniai partneriai ėmėsi efektyvių priemonių susidoroti su krize.
Kai kurios laivų pramonės statytojos išsiderėjo dėl savo užsakymų atidėjimo, kad išvengtų atšaukimų ir tikėtųsi naujų statybų.
Šiuo metu laivų statybos pramonėje pastebimos sekančios tendencijos:
Atidedami kai kurie investiciniai sprendimai ir nauji užsakymai;
Mažėja kruizinių ir keleivinių laivų judėjimas;
Ilgėja laivų statybos gamybos laikas, nes ilgalaikis ekonominis poveikis įtakoja sutarčių vykdymui ir įsipareigojimams;
Detalių, medžiagų ir įrangos tiekimo grandinės sutrikimas.
Todėl laivų statybos pramonės laukia dideli iššūkiai dėl bendrų prekybos perspektyvų neapibrėžtumo, rinkos svyravimų bei pasaulinių makroekonomikos tendencijų. Tačiau atsinaujinančios technologijos, tvarūs sprendimai ir iniciatyvių inovacijų vaidmuo yra labai svarbus siekiant laivų statybos pramonės plėtros.
GISAS INDUSTRY bendrovė siūlo savo paslaugas Europos laivų statybos ir remonto įmonėms. Mūsų specialistai atlieka laivų korpuso surinkimo ir suvirinimo darbus, montuoja specialias sistemas, paruošia ir apdoroja paviršius.
Mes siūlome šias laivų statybos ir remonto paslaugas:
Suvirinimo;
Montavimo;
Darbus aukštyje;
Paviršiaus smėliavimą ir dažymą.
Bendrovė siūlo itin kokybiškas ir aukštos kvalifikacijos paslaugas, nes įgyta patirtis įvairiose užsienio šalyse bei specializuotos žinios suteikia galimybę įgyvendinti projektus pagal kiekvieno kliento poreikius.